Myšlenka Noci kostelů – Lange Nacht der Kirchen vznikla před lety ve Vídni a během několika let se rozšířila do celého Rakouska, České republiky a do dalších zemí.
V r. 2004 nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer při úklidu otevřený kostel. Zjistil, že otevřené dveře se ve večerní atmosféře staly pozváním pro kolemjdoucí, aby vstoupili dovnitř. O rok později se Noc kostelů poprvé konala ve Vídni a během čtyř roků se rozšířila po celém Rakousku.
V r. 2009 akce přeskočila hranice Rakouska a poprvé se konala i v České republice. V r. 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé ČR.
V současné době se Noc kostelů koná v Rakousku, Švýcarsku, Estonsku, Lotyšsku, Nizozemsku, Německu, Slovensku a v České republice.
Rozmanitost nabídky Noci kostelů poskytuje mnoho možností, jak široké veřejnosti citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru. Nabízí možnost navštívit kostely a modlitebny, prostory klášterů, rajské dvory, krypty, věže... Umožňuje poznat nejen jejich kulturní a společenskou hodnotu, ale také nabízí seznámení s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, komentovaných prohlídek, programů pro děti, rozhovorů nebo setkání, zprostředkuje možnost navštívit a poznat místa běžně nepřístupná. Stejně tak umožňuje návštěvníkům prožít rozmanitost křesťanských církví a náboženského vyjadřování. Spolu s katolickou církví se jí účastní křesťanské církve, které jsou členy Ekumenické rady církví ČR. Veškeré nabízené programy v rámci Noci kostelů jsou pro všechny návštěvníky zdarma.
Kostel sv. Matouše se poprvé k Noci kostelů připojil v r. 2014. Kromě kostela byla ve spolupráci s OÚ Postřelmov, Luďkem Nevoralem a PaeDr. Zdeňkem Doubravským také zpřístupněna hrobka zemanů Bukůvků z Bukůvky. Spolupráce se osvědčila a jsme rádi, že pokračuje i nadále. Akce jsme se zúčastnili i v r. 2015 a od r. 2016 jsme v rámci nabídky otevřeli také kapličku sv. Prokopa (Procházkova kaple). Následoval r. 2017 a po něm jsme se rozhodli pro pořádání Noci kostelů ve dvouletém intervalu. Poslední akce u nás proběhla v r. 2019. Další měla následovat v r. 2021, ale bohužel kvůli stále platícím přísným covidovým opatřením jsme se do ní nakonec nepřihlásili. V r. 2022 jsme již připravenou akci museli na poslední chvíli odvolat z důvodu započetí prací na zřízení nové elektroinstalace kostela. Protože tyto práce stále pokračují, rozhodli jsme se, že i v letošním roce (2023) se do Noci kostelů nebudeme přihlašovat. Věříme, že následující roky již budou příznivější a že se opět na Noci kostelů sejdeme.
je tradiční předvánoční projekt neziskové organizace Šance Olomouc. Vánoční hvězda se stala symbolem nejkrásnějších svátků v roce i v naší republice. Má přinášet lásku a klid do rodiny. Pro malé onkologické pacienty se živá květina stala navíc symbolem mnohem důležitějším, protože jim pomáhá na jejich cestě za zdravím. To je ostatně i motto sbírky: Kupte si vánoční hvězdu a celé Vánoce vás bude hřát pocit, že jste pomohli nemocným dětem. Vánoční květinu prodávají vyléčené děti a jejich rodiny, zdravotní personál, členové a přátelé Šance Olomouc, ale hlavně dobrovolníci. Každý rok se do sbírky zapojí na 600 dobrovolníků a hvězdy jsou rozváženy do více než 150 měst a obcí. Tradičně je nakupují nejen jednotlivci, ale i firmy, podniky, prodejny, školy, školky, úřady, kostely a organizace. Sbírka Vánoční hvězda, která je chráněná ochrannou známkou, se postupně stala tradicí adventu a rozšířila se na území celé Moravy. Cílem sbírky je získání finančních prostředků především pro podporu humanizace hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky FN Olomouc, na nákup nadstandardního vybavení a zdravotnických potřeb, podporu rodin malých pacientů v případě dlouhodobé léčby a na rekondiční pobyty pro děti po náročné léčbě. První sbírku Šance Olomouc zrealizovala v r. 1998, v loňském roce proběhl již její 25. ročník. Kostel sv. Matouše se poprvé do sbírky zapojil v r. 2002 a od té doby se do ní zapojuje každoročně. Výjimku tvořil pouze rok 2020, kdy jsme se s ohledem na stále platící přísná covidová opatření sbírky neúčastnili. Farníci i občané Postřelmova ale měli možnost přispět finančně na bankovní účet Šance Olomouc, potřebné informace byly zveřejněny v obecním časopise Střela. Při organizování sbírky spolupracujeme s dobrovolníky z Chromče, Sudkova, Lesnice a Dlouhomilova, kde tato prodejní akce také probíhá. V našem kostele se sbírka již stala tradicí a je přijímána kladně. Kromě vybraných peněz za prodané květiny dostáváme i spoustu jednotlivých finančních darů. Velice si štědrosti dárců i jejich ochoty pomáhat vážíme.
https://www.trikralovasbirka.cz/
Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v České republice. Do její organizace a průběhu koledování se každoročně zapojí více než 70 tisíc dobrovolníků, kteří do kasiček vyberou desítky milionů korun (v roce 2020 to bylo přes 130 milionů, za celou dobu existence sbírky už 1,5 miliardy korun).
Vykoledované peníze pomohou statisícům lidí v nouzi prostřednictvím Charity Česká republika.
Výtěžek Tříkrálové sbírky použije Charita na podporu péče o lidi, děti a samoživitele s nízkými příjmy, nemocné, lidi po úrazech, handicapované, seniory, umírající. Tedy o ty, kdo míru dopomoci v náročné situaci ve svém životě opravdu potřebují.
Na Tříkrálovou sbírku je možné přispět i během roku prostřednictvím Online koledy nebo zasláním DMS KOLEDA.
Dary od obyvatel vybírají koledníci organizovaní do skupinek ve dnech 1.–14. ledna, přičemž jejich obvyklé uspořádání představují tři koledníci v dětském věku coby tři králové a jejich dospělý doprovod vybavený od pořádající charity průkazem koledníka (průkaz je reakcí na skupinky falešných koledníků, kteří se na sbírce přiživovali). Skupina je vybavena zapečetěnou kasičkou s logem Charity.
První takováto sbírka v novodobé historii proběhla v roce 2000 na území olomoucké arcidiecéze, iniciátorem sbírky byl moravský metropolita arcibiskup Jan Graubner. Následující rok byla pro velký úspěch zorganizována na celém území České republiky. Od té doby probíhá celostátně každý rok, přičemž nejvíce peněz se zatím vždy vybralo v olomoucké arcidiecézi.
Tedy i Postřelmov se poprvé zapojil do sbírky v roce 2000, kdy hlavní organizátorkou byla rodačka, paní Anna Drlíková. Ta tuto funkci v roce 2017 předala trojici ochotných žen, které jí vykonávají dodnes. Tradice vedoucích – rodičů a jejich dětí – koledníků se zachovala a byla předána dalším pokolením. Z dětí jsou vedoucí a pokračují ve vzoru rodičů.
Po tříleté odmlce (pandemii Covidu) se znovu v naší obci 7. ledna 2023 konala Tříkrálová sbírka. Do ulic Postřelmova vyrazilo rekordních 31 skupinek. Nejmladší účastnici Aničce Marii, která si se svými sourozenci Štěpánkem a Eliškou poprvé vyzkoušela roli koledníků, bylo teprve 13 měsíců. Naopak nejstaršímu členu – vedoucímu skupinky je 60let.
Celková částka z pokladniček v naší obci letos (rok 2023) činila 108.402, - Kč. V loňském roce skončilo ve statistických pokladničkách 33.537, - Kč a při posledním fyzickém koledování se v roce 2020 vybralo 92.811, -Kč. Pro srovnání, v prvním roce (tj. rok 2000) se vykoledovalo v Postřelmově 33.352,10 Kč.
Děkujeme všem vedoucím a koledníkům za ochotu a úsilí, které věnují pro zajištění Tříkrálové sbírky. Moc si toho vážíme! Děkujeme také dárcům za jejich, v dnešní době, neobvyklou štědrost!
Pokud by se k nám chtěl někdo přidat, být vedoucím skupinky nebo přihlásit dítě jako koledníka, hlaste se u Mirky Vybíhalové, tel.: 605 474 111
Budeme moc rádi a děkujeme.